LaBande

Barokkansambel LaBande alustas tegevust 2016. aasta novembris pärast muusikute omavahelist mitmeaastast koostööd. Ansambli põhikoosseisu kuuluvad Helis Naeris (metsosopran), Melissa Jõesaar (barokkviiul), Kaari Uus (viola da gamba), AnnaLiisa Eller (kannel) ja Kristiina Are (klavessiin). Ansambli esimene kontserdiprojekt “Armastuskirjad” pälvis tähelepanu nii Eestis kui ka välismaal. Kavaga esineti ühe suurema Põhjamaade barokkmuusikafestivali BRQ Vantaa Festivali Fringe programmis 2017. aasta suvel. Käesoleval 2017./2018. hooajal valmisid kontserdikavad “Hansalinnade loojang” 17. sajandi II pooles hansalinnades tegutsenud heliloojate loomingust ja kannatusaja teemaline “Varjude tund” 17. sajandi prantsuse muusikast. Eeloleval suvel esinetakse Haapsalu Vanamuusikafestivalil kavaga “Hansalinnade loojang”.

*    *    *    *    *    *    *

H. Naeris foto.JPG

Metsosopran Helis Naeris alustas lauluõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivo Kuuse klassis, bakalaureuse- ja magistriõppe lõpetas prof. Nadia Kuremi käe all. Aastast 2006 on laulab Eesti Filharmoonia Kammerkooris.  Helis Naeris on osalenud P. Kooij, L. Brauni, K. von Binzeri ja A. Ollinkari meistrikursustel, samuti North Opera raames meistrikursusel Taanis. Ta on esinenud järgmiste suurvormide ettekannetel: Mozarti “Reekviem”, Beethoveni “Missa C-duur”,  Vivaldi „Gloria“, Saint–Saënsi „Jõuluoratoorium“, Händeli „Dixit Dominus“. Solistina on ta üles astunud R. Joosti, T. Kaljuste, D. Reussi, M. Minkowski, S. Carringtoni, T. Siitani, K. Putninsi, J. Alperteni ja L. Kaivi käe all.

*    *    *    *    *    *    *

K. Uus.jpg

Kaari Uus alustas muusikaõpinguid Kuressaare Muusikakoolis plokkflöödi erialal. Praegu õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias viola da gamba’t (juh Markkus Kuikka) ja nyckelharpat (juh. Karoliina Kreintaal). Ta on täiendanud end Šveitsis, Baselis gambamängijate Sergio Alvarese ning Rebeka Ruso juures.

Kaari Uus tegeleb põhiliselt barokkmuusikaga, kuid teda paeluvad ka teised muusikastiilid – keskaja-  ja folkmuusika. On osalenud folkmetal bändis ja võtnud osa Estonian Folk Orchestra tööst. Tudengieurovisioonil 2012 koostöös rokkbändiga Kristel Aaslaid & KTCB võideti Grand Prix.

Kaari Uus  on üles astunud koos Kristo Käo, Reet Suka, Kristi Saare, Johannes Christopher Staaki, ansambel Triskele, Astrid Böning-Nõlvaku, Credo-Allika kammerkoori, Maarja Perensi ning paljude teistega. On osalenud Tartu Hansapäevadel, Jazzkaarel, Viljandi Folgil, Valmiera Talvefestivalil, vanamuusikafestivalil “Ceciliana”, Kuressaare Lossipäevadel, Viljandi Vanamuusikafestivalil ning Regiöö festivalil Tartus.

*    *    *    *    *    *    *

R. Staak

Pärast Tallinna Muusikakooli lõpetamist klassikalise kitarri erialal pühendus Robert Staak lauto ja teiste vanade näppepillide (théorbe, barokk-kitarr) mängimisele. Ta on õppinud Leif Karlsoni (Helsinki) ja Hopkinson Smithi (Basel) juures. Ta on hinnatud ka basso continuo mängijana ning teinud koostööd eesti dirigentidest Andres Mustoneni, Tõnu Kaljuste ja Risto Joostiga, mänginud Händeli „Alcinas“ Läti Rahvusooperis ja „Julius Caesaris“ Rahvusooperis „Estonia“. Ta on vanamuusikaansambel Rondellus asutajaliige. Robert Staak õpetab Eesti Muusikaakadeemias klassikalistele kitarristidele generaalbassi. Ta on töötanud muusikatoimetajana Eesti Raadios ja aastatel 1991-1998 lautomängijana ansamblis Hortus Musicus. Ta on iganädalase raadiosaate „Vanamuusikatund“ autor Klassikaraadios.

*    *    *    *    *    *    *

K.Are.jpg

Kristiina Are alustas klavessiiniõpinguid Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Imbi Tarumi juhendamisel 1991. aastal. 1994–1998 õppis Pariisi Erik Satie konservatooriumis Elisabeth Joyé  klavessiiniklassis, mille lõpetas  kõrgeima tunnustusega 1er prix avec la félicitation du jury. Aastal 2015 omandas magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Kristiina Are muusikuks kujunemist on peale tema otseste juhendajate mõjutanud oluliselt mitmed rahvusvaheliselt tunnustatud interpreedid ja muusikateadlased: Pierre Hantaï, Edoardo Bellotti, Joel Speerstra jt.

2005–2015 tegeles aktiivselt pedagoogitööga Tallinna Muusikakeskkoolis ja Rakvere muusika- ja kunstikoolis KAUR. Ta õpetab klavessiini ja basso continuot Ajalooliste klahvpillide- ja orkestrilaagris alates aastast 2000. Hetkel tegutseb vabakutselise interpreedina ning jätkab õpinguid EMTA doktorantuuris.

Kristiina Are on Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti juhatuse ja Eesti Interpreetide Liidu liige.