Ene Nael & Indrek Vau

E. Nael foto.jpg

Ene Nael alustas muusikaõpinguid Karksi-Nuia Lastemuusikakoolis ja aastal 1986 jätkusid need juba Tallinna Muusikakeskkoolis Ell Saviaugu klaveriklassis. Ta on lõpetanud 1994. aastal Eesti Muusikaakadeemia professor Laine Metsa klaveri- ja professor Imbi Tarumi klavessiiniklassi. Kevadel 2000 kaitses ta samas muusikamagistri kraadi kammeransambli erialal. Ta on osalenud mitmete tuntud interpreetide meistrikursustel Eestis, Soomes, Hollandis, Rootsis, Prantsusmaal ning Itaalias. 2000. aastal võitis Ene Nael esikoha Eesti Muusikaakadeemias aset leidnud konkursil „Bach 250“.

Ta on esinenud orkestrisolistina, mänginud erinevates barokkorkestrites ja
kammerkoosseisudes ning osaleb aktiivselt klavessiinimängijana Eesti muusikafestivalidel. Kõrvuti vanamuusikaga esitab ta sageli ka nüüdismuusikat, olles mitmete eesti heliloojate klavessiiniteoste esmaettekandjaks. Ene Nael on ansambli Una Corda (kannel, harf, klavessiin) liige ja jaanuaris 2012 ilmus trio esimene plaat eesti muusikast UNA CORDA.

E. Nael töötab klahvpilliõpetajana Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis, olles üks aktiivsemaid klavessiinimängu õpetamise metoodika arendajaid Eestis.
Peale selle osaleb aktiivselt Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti töös, korraldades aastast 2000 ajalooliste klahvpillide ja orkestrimuusika suvelaagrit, samuti osaleb ta 1999. aastast rahvusvahelise Klavessiinifestivali korraldusmeeskonna töös.

*    *    *    *    *    *    *

Indrek Vau.png

Indrek Vau alustas muusikaõpinguid 1980–1986 Tallinna Laste Muusikakoolis ning jätkas ajavahemikus 1986–1990 Tallinna Muusikakeskkoolis. 1996. aastal asus ta õppima Sibeliuse Akadeemiasse prof. Jouko Harjanne trompetiklassi, kus 2001. aastal omandas erialalise magistrikraadi soolotrompetistina. Vau on osalenud Stephen Burnsi ja Eric Aubier’ meistrikursustel.

1986. aastal võitis Indrek Vau Eesti puhk- ja löökpillimängijate võistlusel III koha ning 1990. aastal jõudis konkurssfestivalil „Con Brio“ finaali. 1994. aastal Kölnis aset leidnud rahvusvahelisel trompetistide konkursil jagas Vau II-III kohta. Lisaks on Vau osalenud konkurssidel „Art Munich ’97“ ja Lieksa Vaskiviikko (1998).

Aastatel 1990–1996 töötas Indrek Vau Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris (aastast 1993 trompetirühma kontsertmeister), 1996–1997 Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkestris (soolotrompetistina), 1997–2000 Tapiola Sinfoniettas (soolotrompetistina), 1998. aastal Soome Raadio Sümfooniaorkestris ning 2000–2001 Turu Linnaorkestris (rühma kontsertmeistrina).

Alates 2000. aastast on Vau taas Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri trompetirühma kontsertmeister ja 2001. aastast õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Indrek Vau on tunnustust pälvinud nii solistina kui ka mängides erinevates kammeransamblites. Soleerinud on ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Hortus Musicuse Akadeemilise Orkestri ja NYYD Ensemble’i ees. Vau on teinud koostööd pianistide Mati Mikalai, Ralf Taali, Marko Martini, Peep Lassmanni ja dirigentide Neeme Järvi, Arvo Volmeri, Nikolai Aleksejevi, Eri Klasi, Olari Eltsi ja Paavo Berglundiga.

Indrek Vau repertuaaris on tähtsal kohal eesti muusika. Koos pianist Mati Mikalaiga andis Vau 2004. aastal välja CD „Eesti trompetimuusika“, kus kõlavad Hillar Kareva, Heino Jürisalu, Anatoli Garšneki ja Harri Otsa teosed, ning 2009. aastal valmis plaat Eino Tambergi trompetikontsertidega. Alates 2004. aastast on Vau andnud temaatilisi kammerkontserte 20. sajandi muusikast.

Indrek Vau on pälvinud Helikunsti sihtkapitali aastapreemia silmapaistva solistitegevuse ja väsimatu eesti muusika salvestamise eest (2017).