Aleksei Ljubimov

Любимов 2009_Sechet

Aleksei Ljubimov kaasaja üks erilisemaid muusikuid. Peale õpingute lõpetamist Heinrich Neuhausi juures oli ta üks esimesi, kes äratas Moskva Konservatooriumis huvi barokiaja (eriti ajastu instrumentidel esitatava) ning kaasaja muusika vastu. Ta on samas ka väljapaistev klassikalise ja romantismiaja teoste interpreet.

Alates eelmise sajandi 80-ndatest aastatest, kui poliitilised piirangud Venemaal järkjärgult lõdvenesid, hakkas ta esinema Lääne-Euroopas, Jaapanis ja USA-s, muutudes maailma üheks juhtivamaks pianistiks. Ta on esinenud orkestritega nagu Iisraeli, Los Angelese, Müncheni ja Peterburi Filharmoonia orkestrid, Londoni Kuninglik Filharmoonia orkester, Venemaa Rahvusorkester, Prantsusmaa Rahvusorkester ja Berliini Saksa Sümfooniaorkester ning teinud koostööd dirigentidega nagu Vladimir Ashkenazy, Neeme Järvi, Kirill Kondrašin, Christopher Hogwood, Roger Norrington, Mikhail Pletnev, Jukka-Pekka Saraste, Esa-Pekka Salonen, Vladimir Jurowski ja Iván Fischer. Ajastupillidel on ta esinenud koos Valgustusaja Orkestriga (Orchestra of the Age of Enlightenment), Wiener Akademie ja Concerto Kölniga. Samuti mängib ta kammermuusikuna koos maailma juhtivate solistide ja ansamblitega, esinedes festivalidel üle kogu maailma.

Viimase aja märgilisemateks esitusteks on lavastus This is (not) a Dream Eric Satie ja John Cage’i muusikale, mida juhatas ja esitas prantsuse näitlejatar Louise Moaty, duokontserdid Aleksei Zujeviga, kontserdid kaasaegse vene muusika teostega, samuti soolo- ning ansamblikontserdid ajastupillidel Brügges, Potsdamis, Pariisis, Amsterdamis, Berliinis, Moskvas ja Yale’is.

2015. aastal omistati Ljubimovile Cage Cunninghami fondi stipendium. Ta on teinud koostööd paljude tuntud plaadifirmadega nagu Melodia, Erato, BIS ja Sony ning tema plaadistuste hulgas on kõik Mozarti klaverisonaadid, samuti Schuberti, Chopini, Beethoveni, Brahmsi ja 20. sajandi heliloojate teosed. Alates 2003 on ta regulaarselt lindistanud firmale ECM, tema viimaste albumite hulgas on Debussy Prelüüdid ja John Cage’i As It Is (koos Natalia Pšenitšnikovaga).

Tema diskograafia sisaldab ka lindistusi ajastupillidel: Schuberti ekspromtid, Beethoveni viimased sonaadid, Mozarti kõik teosed kahele klaverile koos Juri Martõnoviga ning klaveriversioon Haydni teosest Seven Last Words of Christ on the Cross, mille andis välja ZZT/Outhere France.

*    *    *    *    *    *    *